četvrtak, 11. lipnja 2020.

Teci vodi, teci vodo uzalud...





Dakle, konstitutivci zaslužujete svaku nepravdu i zlo koje vas je zadesilo i koje će vas zadesiti. Da ostanete bez kapi vode i bez i jedne jedine rijeke i potoka i to zaslužujete. A narednim generacijama nek je sa srećom i ukoliko se ne budu zaklinjali u svoje pretke možda i naprave kakvo bolje društvo."

Kad se sve oduzme i sabere konstitutivni političari u BiH trenutno rasprodaju rijeke i ekosisteme posuđene od budućih naraštaja za klikere. Građani im pomažu u tome i niko drugi. Niti jedna od ovih elektrana se ne bi mogla napraviti da ne dobije zeleno svijetlo od strane demokratski izabranih vijećnika u svojim lokalnim zajednicama. Ovih 300-400 MHE se nalazi na području 50ak opština u BiH i - barem koliko sam ja upoznat, samo u jednoj opštini (Vareš) desilo se da opštinsko vijeće ne izglasa izgradnju MHE. U redu, može se desiti da su u nekoj opštini vijećnici neupućeni u štetu koju trajno prave svojoj zajednici. Može se desiti da je u konkretnom slučaju i potrebno regulisati pojedini tok. Ali ako naša lokalna vijeća dozvoljavaju izgradnju 400 minihidroelektrana onda je to čista i svjesna volja nas samih. Nisu ti vijećnici s Marsa pali. U većini opština to ljude puno i ne zanima, najčešće jer taj konkretan potok ne prolazi kroz njihovo selo nego kroz šumu.

Obzirom da se ovo izvodi uglavnom na manjim vodotocima nerijetko je slučaj da se ovim zahvatom jedan dio godine vodotok dovede u stanje potpuno suhog korita što za posljedicu ima fatalan ishod na živi svijet u i oko rječnog korita. Mini-hidroelektrane obično funkcionišu na način da se dio rječne vode usmjeri u cijev koja odvodi vodu na turbinu koja proizvodi električnu energiju. Naravno, propisi zahtjevaju da se obezbjedi tzv. biološki minimum vode u koritu, ali se u praksi upravitelji minihidroelektrana toga ne drže. "U BiH trenutno postoji stotinjak mini-hidroelektrana, a u planu je izgradnja njih još preko tri stotine.

Da bi šteta bila veća ukupna proizvedena energija iz ovih postrojenja je jako mala. Ovih stotinjak izgrađenih MHE ne proizvodi struje koliko npr. jedan Salakovac. I bilo bi mnogo mudrije - ukoliko je već potrebna (a lično smtram da nije potrebna) dodatna prozvodinja energije- uništiti jedan veći tok umjesto 300-400 malih. U ponekom slučaju ovakve instalacije mogu imati i pozitivne efekte u smislu regulacije bujičnih tokova ili akumulacije vode za navonjavanje, ali su negativni efekti u pravilu mnogo češći. Veći tokovi su obično već u lošijem stanju po pitanju ekologije vode, a i u slučaju poplava prave nemjerljivo više eventualne štete od malih tokova.




Nema komentara:

Objavi komentar

Grad bez žena nema sutra

       Nikada lošiji rezultati za ideju gradjanske BiH upravo su završene. I možemo posmatrati rezultate toga. U gradskom vijeću Zenice,...